pondělí, 14 říjen 2019 13:55

KS - Kunín, Nový Jičín a Hodslavice 10. 10. 2019

Napsal(a)

 Podle plánu KS  Fryčovice odjela parta seniorů dne 10.10. 2019 od Sokolovny na poznávací zájezd do Kunína, Nového Jičína a Hodslavic. Tato tři starobylá sídla patří do našeho bližšího okolí a byla organizátory zvolena báječně. Přiznávám, že jsme ani nečekali, co všechno se dozvíme od pana kastelána a průvodců na zámku v Kuníně - kolik zdravé a dravé energie museli vynaložit, aby dnes lidem odhalili kus tajemné historie stavitelů, majitelů a obyvatel tohoto kraje! Zámek jsme si prošli pokoj za pokojem až na půdu ... vše s vkusem dobově vybaveno a "pod kontrolou " hraběnky Marie  Walburgy! Ani kavárničku nevynechali ti, co chtěli dát odpočinout nohám a uložit prožitek ... 

   Zábavným překvapením byla zastávka v Jičínském Muzeu klobouků. Ulovili jsme spoustu přátelských fotek ve vystavených kloboucích a po shlédnutí krátkého filmu jsme obkroužili  Jičínské  náměstí, popovídali si, potkali jsme se s přáteli, na  pietním místě zapálili svíci při vzpomínce na Karla Gotta.

   Autobus nás vyvezl nad město na Skalky na chutný oběd. Prohlédli  jsme si z uznáním i zbudovaný venkovní areál pro pohybovou aktivitu všech generací. Slunce nás provázelo od rána. Za chvíli jsme vystoupili z autobusu na parkovišti uprostřed dlouhé dědiny Hodslavice.  U rodného domku  Františka Palackého a staré školy nás očekával pan průvodce, který uměl podat moravský  historický obraz od srdce. Podrobně nám popsal osobnost "Otce národa českého" a dobu, do které se narodil a ve které tvořil. Na závěr našeho putování jsme se zastavili u přírodní zvláštnosti, kde vedle sebe vyvěrají dva rozličné minerální prameny. Jeden "Zrzávka" obsahuje síran železitý a druhý "Smradlavka" obsahující sirovodík. Kdo měl vhodnou nádobu, tak si nabral vzorek na vyzkoušení.

 My, kteří neustále hledáme dobré a upřímné lidi a zařazujeme je do svých životů, jsme s radostí prožili celý říjnový den, zakončený tradičním počasím našich zájezdů- deštěm.

                                                                             Mgr.Valentina Hořínková
-

Číst 5371 krát

Plánované události obce Fryčovice

po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Obecní rozhlas

rozhlas

 

 

 

 

logo

Přírodní zahrada ZŠ Fryčovice

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Předmětem projektu je vybudování školní zahrady v přírodním stylu pro zahradu včetně prostorového řešení přírodních prvků a výukových doplňků, pro podporu výuky dětí ve venkovním prostředí v návaznosti na samotnou stavbu školy. V areálu školní zahrady byly provedeny terénní úpravy se založením záhonů, výsadbou dřevin a rostlinného materiálu. Byla vybudována venkovní učebna pro výuku environmentálních věd a přírodní dětská učebna pro výtvarné činnosti. Dalšími částmi, které jsou přínosem pro environmentální výuku žáků, v příjemném prostředí kvetoucích rostlin i přírodních prvků, jsou hmatové obrazce, vrbová chýše, vrbový tunel – vše z přírodních materiálů. Byly pořízeny ptačí budky s pítky, která si žáci sami sestavili, hmyzí hotel, bylinková spirála, lavice okolo stromu a instalovány kompostéry nebo výukové prvky.
Učitelé absolvovali certifikované workshopy. 
Celkové způsobilé výdaje: 453 542 Kč
Výše příspěvku SFŽP ČR: 375 073 Kč
Výše příspěvku žadatele: 78 469 Kč
www.mzp.cz | www.sfzp.cz

 

MSK

Moravskoslezský kraj poskytl v roce 2019 obci Fryčovice investiční dotaci z programu na podporu JSDH 2019, dotační titul na pořízení nového dopravního prostředku JSDH. Výše této dotace činí 225 000,00 Kč a byla použita na nákup dopravního prostředku. Celková pořizovací hodnota činí 1 282 152,00 Kč.

 


TOP
×
csendejapl
Klikněte pro přečtení označeného textu!