Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/cust/frycovice/www.frycovice.cz/components/com_k2/models/item.php on line 763
pondělí, 14 říjen 2019 13:55

KS - Kunín, Nový Jičín a Hodslavice 10. 10. 2019

Napsal(a)

 Podle plánu KS  Fryčovice odjela parta seniorů dne 10.10. 2019 od Sokolovny na poznávací zájezd do Kunína, Nového Jičína a Hodslavic. Tato tři starobylá sídla patří do našeho bližšího okolí a byla organizátory zvolena báječně. Přiznávám, že jsme ani nečekali, co všechno se dozvíme od pana kastelána a průvodců na zámku v Kuníně - kolik zdravé a dravé energie museli vynaložit, aby dnes lidem odhalili kus tajemné historie stavitelů, majitelů a obyvatel tohoto kraje! Zámek jsme si prošli pokoj za pokojem až na půdu ... vše s vkusem dobově vybaveno a "pod kontrolou " hraběnky Marie  Walburgy! Ani kavárničku nevynechali ti, co chtěli dát odpočinout nohám a uložit prožitek ... 

   Zábavným překvapením byla zastávka v Jičínském Muzeu klobouků. Ulovili jsme spoustu přátelských fotek ve vystavených kloboucích a po shlédnutí krátkého filmu jsme obkroužili  Jičínské  náměstí, popovídali si, potkali jsme se s přáteli, na  pietním místě zapálili svíci při vzpomínce na Karla Gotta.

   Autobus nás vyvezl nad město na Skalky na chutný oběd. Prohlédli  jsme si z uznáním i zbudovaný venkovní areál pro pohybovou aktivitu všech generací. Slunce nás provázelo od rána. Za chvíli jsme vystoupili z autobusu na parkovišti uprostřed dlouhé dědiny Hodslavice.  U rodného domku  Františka Palackého a staré školy nás očekával pan průvodce, který uměl podat moravský  historický obraz od srdce. Podrobně nám popsal osobnost "Otce národa českého" a dobu, do které se narodil a ve které tvořil. Na závěr našeho putování jsme se zastavili u přírodní zvláštnosti, kde vedle sebe vyvěrají dva rozličné minerální prameny. Jeden "Zrzávka" obsahuje síran železitý a druhý "Smradlavka" obsahující sirovodík. Kdo měl vhodnou nádobu, tak si nabral vzorek na vyzkoušení.

 My, kteří neustále hledáme dobré a upřímné lidi a zařazujeme je do svých životů, jsme s radostí prožili celý říjnový den, zakončený tradičním počasím našich zájezdů- deštěm.

                                                                             Mgr.Valentina Hořínková
-


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/cust/frycovice/www.frycovice.cz/components/com_k2/templates/default/item.php on line 248
Číst 4231 krát

Plánované události obce Fryčovice

Obecní rozhlas

rozhlas

 

 

 

 

logo

Přírodní zahrada ZŠ Fryčovice

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Předmětem projektu je vybudování školní zahrady v přírodním stylu pro zahradu včetně prostorového řešení přírodních prvků a výukových doplňků, pro podporu výuky dětí ve venkovním prostředí v návaznosti na samotnou stavbu školy. V areálu školní zahrady byly provedeny terénní úpravy se založením záhonů, výsadbou dřevin a rostlinného materiálu. Byla vybudována venkovní učebna pro výuku environmentálních věd a přírodní dětská učebna pro výtvarné činnosti. Dalšími částmi, které jsou přínosem pro environmentální výuku žáků, v příjemném prostředí kvetoucích rostlin i přírodních prvků, jsou hmatové obrazce, vrbová chýše, vrbový tunel – vše z přírodních materiálů. Byly pořízeny ptačí budky s pítky, která si žáci sami sestavili, hmyzí hotel, bylinková spirála, lavice okolo stromu a instalovány kompostéry nebo výukové prvky.
Učitelé absolvovali certifikované workshopy. 
Celkové způsobilé výdaje: 453 542 Kč
Výše příspěvku SFŽP ČR: 375 073 Kč
Výše příspěvku žadatele: 78 469 Kč
www.mzp.cz | www.sfzp.cz

 

MSK

Moravskoslezský kraj poskytl v roce 2019 obci Fryčovice investiční dotaci z programu na podporu JSDH 2019, dotační titul na pořízení nového dopravního prostředku JSDH. Výše této dotace činí 225 000,00 Kč a byla použita na nákup dopravního prostředku. Celková pořizovací hodnota činí 1 282 152,00 Kč.

 


TOP
×
csendejapl
Klikněte pro přečtení označeného textu!